rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Spotkanie rekina wielorybiego

Spotkanie rekina wielorybiego

Zniewalające piękno Oceanu Indyjskiego, które możemy podziwiać podczas żeglarskiego rejsu na Seszelach nie jest jedynym powodem, aby wybrać tego rodzaju sposób spędzania wakacji. Jedną z największych atrakcji tych oraz innych wód tropikalnych i subtropikalnych jest możliwość spotkania rekina wielorybiego.

 

Nazwa gatunkowa może trochę przerażać. Nic bardziej mylnego. Rekin wielorybi to jedno z najłagodniejszych zwierząt, które nie reaguje w agresywny sposób na obecność człowieka. Budzić lęk może także monstrualny rozmiar rekina.

Rzeczywiście to niesamowite stworzenie potrafi osiągać ogromne wielkości i z tego też względu bywa nazywany jedną z największych ryb świata, a już na pewno największym rekinem. Może osiągać nawet do ok. 18 m długości i ważyć 13 t. Większe osobniki są na razie niepotwierdzonymi obserwacjami.

Zazwyczaj żeglarze i nurkowie mają okazją natknąć się na 12-metrowe rekiny. Ryby te potrafią dożyć sędziwych 70 lat, chociaż podobno znane są niepotwierdzone przypadku 100-latków. W wieku 25 lat osiągają dojrzałość płciową i mogą się rozmnażać.

Niewiele rekinów z jednego miotu przeżywa, bo statystycznie zaledwie 10%, dlatego też nie stanowią dużej populacji. Sama nazwa rekin jest dosyć myląca, ponieważ najczęściej kojarzymy ją z mięsożercą. Interesujące nas w tym przypadku zwierzę żywi się jednak głównie planktonem. W naszym słowniku nazwalibyśmy go wielkim koczownikiem, bo rekin wielorybi cały czas się przemieszcza i potrafi pokonać ogromne odległości.

Jego migracje są prawdopodobnie związane właśnie z ilościami zawartego w wodach planktonu. Dorosły osobnik potrafi z dużą regularnością powracać w znane mu miejsca. Łatwo go spotkać, a raczej dowiedzieć się o tym, że jest w pobliżu, ponieważ rekin wielorybi upodobał sobie pływanie przy samej powierzchni wody. Jeżeli dodamy do tego jego rozmiar, to już naprawdę trudno go przeoczyć w warunkach dobrej widoczności.

Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami potężna ryba jest bardzo spokojnym i łagodnym zwierzęciem. Obecność człowieka jest dla niego na tyle obojętna, że swobodnie można obok niego zanurkować i chwilę z nim popływać.

Jak każde zwierzę, także rekin może być nieprzewidywalny i nie powinien być w żaden sposób prowokowany, staramy się więc nie zbliżać się na zbyt bliską odległość, a także nie pływać przed otworem gębowym. Nie chodzi tu tylko o mało prawdopodobny atak, ale także o jego wielkość. Zwykłych ruch potężną płetwą może nas poważnie uszkodzić.

Warto także zwrócić uwagę na wygląd osobników. Rekiny wielorybie są pokryte pięknymi, regularnie rozmieszczonymi cętkami. Na to wspaniałe i piękne stworzenie można się najczęściej natknąć na przełomie października i listopada. Sprawę znacznie ułatwi rejs katamaranem połączony ze snorkowaniem.

 

Jeżeli będziemy mieć wielkie szczęście, może nawet spotkamy całe stado liczące ok. 8 osobników. Zjawisko takie jest jednak wybitnie rzadkie. Przykrą i ważną kwestią jest to, że wspaniałe i łagodne stworzenie ma status gatunku zagrożonego wyginięciem. Mięso ogromnej ryby potrafi osiągać bardzo wysokie ceny, a polowanie na niego nie jest trudne, w końcu nie boi się on człowieka. Tym bardziej warto go spotkać na swoim żeglarskim rejsie i zachwycić się pięknem wielkiego rekina.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
piątek, 7 lipca 2017
Delfiny od lat urzekają ludzi na całym świecie. Nietypowe, inteligentne ssaki, przyjazne dla człowieka, są wykorzystywane w specjalnych terapiach i jako wytresowane zwierzęta zachwycają swoimi akrobacjami na pokazach....
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Chorwacja to idealne miejsce na spędzanie wakacji nie tylko dlatego, że zapewnia piękne widoki i wypoczynek w komfortowych warunkach, ale także dzięki swojej bogatej kulturze i oryginalnej kuchni. Bogactwo chorwackich...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
czwartek, 27 grudnia 2018
Według powszechnej opinii zima to czas, w którym żeglarze zmuszeni są porzucić chwilowo swoje morskie pasje i przeczekać trudny, zimowy sezon. Ekstremalne warunki żeglarskie na chociażby Morzy Bałtyckim skutecznie...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
145Ofert rejsów
19 926Mil morskich w ofercie
11 182Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
1 061Wolnych koi