rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Zabytkowy Stari Grad

Zabytkowy Stari Grad

Jedną z największych atrakcji wyspy Hvar, oprócz wspaniałych widoków i pięknych plaż, są urokliwe miasteczka. Najczęściej są to portowe miejscowości położone nad malowniczymi zatokami, których nieodłączoną częścią są równie urzekające starówki. Warto więc zwrócić uwagę na miasto, którego najbardziej reprezentatywną częścią jest właśnie Stare Miasto. Stari Grad, bo o nim mowa, to miejscowość, która często jest pomijana przez turystów prawdopodobnie niezdających sobie sprawy z tego, co kryje wspaniała perła Lawendowej Wyspy. Tak się składa, że Stari Grad będzie obowiązkowym przystankiem żeglarskiego rejsu w tej okolicy Dalmacji, dlatego prezentujemy kilka interesujących faktów związanych z tym przepięknym miasteczkiem.

  1. Starożytne Faros

Stari Grad to najstarsze miasto na wyspie Hvar, ale tak naprawdę czasu powstania mogłoby mu pozazdrościć wiele europejskich miast. Stari Grad został założony przez Greków jeszcze w 384 r. p.n.e. Miejscowość nosiła nazwę Faros i bardzo szybko przyciągnęła rolników, którzy zajęli się uprawą żyznych ziem otaczających nową osadę. Wtedy też zaczęto sadzić winorośle i gaje oliwne. Dzisiejszy kształt Stari Gradu i jego otoczenia bardzo przypomina swoje antyczne korzenie.

 

  1. Stare Miasto i kamienne rezydencje

Architektura Stari Gradu to jeden z największych walorów tutejszego krajobrazu. Kamienne domki, rezydencje, barokowe kościoły, renesansowe pałace – wszystko to czeka na nas i nasz aparat fotograficzny. Wystarczy przejść się jedną z krętych, wąskich uliczek starówki, aby w pełni zachwycić się historią tego miejsca. Dodatkową atrakcją są kwatery i restauracje utworzone w zabytkowych budynkach. Trudno sobie wyobrazić większą przyjemność, niż kolacja, czy noc spędzona w murach letniej, zabytkowej rezydencji.

  1. Pałac Tvrdalj

Jedną z najbardziej popularnych atrakcji w mieście jest Pałac Tvralj pochodzący z czasów renesansu. Należał do Petara Hektorovića, czyli chorwackiego pisarza, który z pieczołowitością urządzał i ulepszał budynek. Interesującym elementem wystroju obiektu są łacińskie i chorwackie napisy umieszczone na kamiennych ścianach. Budynek można zwiedzać, aby na własne oczy zobaczyć znajdujący się na jego terenie staw rybny, ogród i gołębnik.

 

  1. Plaże Stari Gradu

Oczywiście Stari Grad to nie tylko zwiedzanie, poznawanie historii i upajanie się widokami, ale także wypoczynek. Mamy ku temu kilka możliwości. W mieście znajduje się plaża Lanterna o podłożu żwirowo-betonowym. Znacznie większy wybór mamy na półwyspie, w którego obręb włączona jest zatoka miasta. Warto zainteresować się Pakleną, Babą, Żukovą i Zavalą. Otaczające plaże sosny dadzą upragnione ukojenie podczas najbardziej upalnych dni lata.

Stari Grad to miejsce idealne na wypoczynek i zwiedzanie. Miasto ma w sobie wiele niesamowitego uroku. Tutaj można też odpocząć nieco od gorącej Chorwacji i jej miejscami męczącego, gorącego powietrza. Wyjątkowe położenie Stari Gradu sprawia, że jest tutaj rześko nawet latem, a to za sprawą wiatru maestral. Pamiętające czasy starożytności miasteczko będzie więc idealnym celem wypoczynku każdego żeglarza i turysty.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Jeżeli wybieramy się do Chorwacji na niezapomniany, żeglarski rejs po Adriatyku, to jedną świetną decyzję mamy już za sobą. Możemy jednak urozmaicić nasz pobyt i wybrać ekscytującą atrakcję zapadającą na długo w...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 10 lipca 2017
Wenecja to wspaniała kolebka włoskiej kultury, ale ogromny wkład w jej rozwój mieli także mieszkający tu od wieków Żydzi. Ich historia w tym mieście była długa i trudna. Nie ulega wątpliwości, że obecnie znajdujące...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
czwartek, 6 września 2018
Jedna z najbardziej nietypowych i urzekających stolic na świecie to obowiązkowy punkt trasy dla wszystkich żeglarzy wybierających norweskie akweny. Oryginalność miasta polega między innymi na jego malowniczym położeniu...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
136Ofert rejsów
18 689Mil morskich w ofercie
10 488Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
996Wolnych koi