rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Trogir – miasto żywej historii

Trogir – miasto żywej historii

Jednym z największych atutów Chorwacji jest jej długa, sięgająca czasów antycznych, historia. W niemal każdym zakątku pięknych, chorwackich miast kryje się zabytek lub urokliwy element architektoniczny. Tego typu miejscem jest m.in. Trogir. Jedno z najbardziej znanych miast Dalmacji nie bez powodu bije rekordy popularności wśród turystów i uczestników żeglarskich rejsów po Chorwacji.

 

  1. Miasto z długą historią

Trogir został założony w III w. p.n.e. Losy miasta sięgają więc zamierzchłych czasów i każą nam datować jego powstanie na okres starożytności. Późniejsza epoka średniowiecza, czy lata panowania Wenecji na tym obszarze zadecydowały o dzisiejszym kształcie tego miejsca. To dzięki tak długiemu okresowi trwania miasta możemy dziś podziwiać architekturę inspirowaną stylem weneckim, czy zabytkową starówkę wpisaną na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  1. Idealne miejsce dla zwiedzających

Jak przystało na miasto z tak długą historią, zabytkowe budowle tworzą znaczną część Trogiru i mają ogromną wartość historyczną, nie mówiąc o wyjątkowym wyglądzie. Wśród najczęściej docenianych przez zwiedzających zabytków znajdują się: Brama Lądowa, bogato zdobiony Pałac Stafileo, w którym można dostrzec akcenty stylu weneckiego, monumentalna Katedra św. Wawrzyńca oraz renesansowy Pałac Ćipiko będący pierwotnie w posiadaniu zamożnej rodziny Ćipiko.

 

  1. Chorwacka Wenecja

Trogir przywodzi na myśl Wenecję. Miasto otoczone jest kanałami, a z lądem połączone jest mostami. Charakter wodnego miasta to jednak niejedyna cecha łącząca Trogir z Wenecją. Panowanie Wenecji na tym obszarze od XV w. przyczyniło się do nadania architekturze miasta cech jedynej w swoim rodzaju Wenecji. To dlatego turyści przybywający do Trogiru mają wrażenie, że miejsce to stworzyli Wenecjanie i w dużej części mają oni rację.

  1. Urokliwa starówka i nadmorska promenada

Nie można wyobrazić sobie lepszej atrakcji, niż spacer po bajecznych uliczkach Trogiru. Będzie to tym bardziej fascynująca wyprawa, że staniemy przed możliwością podziwiania starej części miasta i promenady z pięknymi, nowoczesnymi jachtami i statkami. Takie połączenie jest jedną z charakterystycznych cech krajobrazu Trogiru, która najczęściej pojawia się na zdjęciach promujących miasto. Oczywiście podczas przechadzania się po promenadzie i starówce nie zapominajmy o wstąpieniu do jednego z klimatycznych lokali oferujących regionalne przysmaki.

Trogir nie jest typowo kurortowym miastem. Największą atrakcją tego miejsca są wspaniałe, dobrze utrzymane zabytki, które wiele mówią nam o minionych czasach. Jeżeli oprócz wypoczynku na chorwackich plażach i żeglowania po przejrzystych wodach Adriatyku poszukujemy także możliwości zapoznania się z najstarszą historią i architekturą, to Trogir powinien stać się obowiązkowym punktem naszego rejsu.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
sobota, 8 lipca 2017
Język chorwacki nie przysparza Polakom wielu trudności i jest stosunkowo prosty w opanowaniu na podstawowym poziomie. Już kilka wyuczonych wyrazów i zwrotów powinno pozwolić nam na komunikację, a nawet krótką rozmowę....
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 10 lipca 2017
Budowa katamaranu i jego specyfikacja techniczna sprawia, że jest on bardziej zwrotny i łatwiejszy w sterowaniu oraz obsłudze. Wielu żeglarzy oraz przyszłych osób planujących żeglarski rejs np. w Chorwacji, zadaje...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
wtorek, 21 sierpnia 2018
Tobago Cays to jeden z najbardziej malowniczych rejonów Saint Vincent, a według niektórych nawet całych Karaibów. Rzeczywiście Tobago Cays wyróżnia się krajobrazem w pełni odzwierciedlającym wyjątkowe piękno egzotycznych...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
148Ofert rejsów
20 338Mil morskich w ofercie
11 414Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
1 083Wolnych koi