rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Wyspa Sveti Klement - garść faktów i krótki przewodnik

Wyspa Sveti Klement - garść faktów i krótki przewodnik

Sveti Klement to wyspa, która szczególną popularność zyskała za sprawą niewielkiej, portowej miejscowości – Palmizany. Miasteczko, które przypomina raczej rajską osadę położone jest w cichej, dobrze chronionej przez wiatr zatoce. Miejsce to jest szczególnie urokliwe i stanowi ważny punkt na mapie chorwackiej Dalmacji. Oprócz wspaniałych krajobrazów i dobrej infrastruktury turystycznej, zetkniemy się tutaj z prawdziwą sztuką i zapewnimy ucztę swoim zmysłom.

 

  1. Rodzina Meneghello

Palmizana powinna przede wszystkim kojarzyć się nam z rodziną Meneghello. Miejscowy profesor botaniki – Eugenio Meneghello w 1906 roku zapoczątkował turystyczną działalność na wyspie. To on sprowadził tu egzotyczne rośliny i stworzył jedyny w swoim rodzaju ogród botaniczny. Wkrótce jego potomkowie kontynuowali działalność przodka i w dalszym ciągu rozwijali zrodzony przez niego pomysł rozbudowy i popularyzowania pięknej wyspy. Do dziś rodzina Meneghello jest mocno kojarzona z Palmizaną, a jej członkowie w dalszym ciągu pracują nad rozwojem założonych przez siebie instytucji i obiektów.

  1. Wyspa Rozmarynu

Jak wiele wysp Dalmacji, tak i Sveti Klement ma swoją alternatywną nazwę. Jeżeli podczas pobytu tutaj, wciąż towarzyszy ci piękny, mocno aromatyczny zapach, który masz ochotę zabrać ze sobą wszędzie, to najpewniej jest to uprawiany przez miejscowych rozmaryn. Nie jest to jednak jedyny aromat unoszący się nad wyspą. Wystarczy wybrać się do słynnego Ogrodu botanicznego Meneghello, żeby przeżyć prawdziwą fuzję zapachów. Doskonałym pomysłem na pamiątkę z Palmizany będzie jedna z oferowanych tu esencji zapachowych i toników, jak Quintessence wykorzystywany przez miejscowych w celach leczniczych.

  1. Magiczny Ogród Palmizany

Pierwsze przedsięwzięcie rodziny Meneghello zachwyca odwiedzających wyspę aż do dzisiaj. Ponad 100-letni Ogród Botaniczny Meneghello tworzą okazy rozmarynu, bazylii, lawendy, mięty sosny, drzewa pomarańczowego, lilii, opuncji, kaktusów, mimoz i oczywiście drzewek oliwnych. Magiczne miejsce, które na myśl przywodzi słynny, tajemniczy ogród, zachwyci zarówno botaników, jak i amatorów podziwiania natury i jej gatunków. Kompozycja ogrodu jest wynikiem przemyślanego planu oraz zorganizowanej działalności rodziny Meneghello.

 

  1. Galeria sztuki

Kolejnym efektem pracy rodziny Meneghello i jej oddania dla pięknej Palmizany jest galeria sztuki, która mieści się w kilku obiektach. Największa część zbioru znajduje się w restauracji Meneghello Palmizana. Obrazy wspaniałej kolekcji zostały zebrane przez Dagmar Meneghello i jej współpracowników. Na wystawie prezentowane są świetne dzieła klasyków chorwackiej twórczości artystycznej, współczesnychmalarzy, a także tych nowych, nieznanych jeszcze w szerokim gronie koneserów i amatorów sztuki. Prestiż galerii podkreślany jest przez znawców na całym świecie.

  1. Wypoczynek na Sveti Klement

Oprócz artystycznych uniesień i zmysłowych doznań we wspaniałym ogrodzie Palmizany, wyspa ma jeszcze więcej do zaoferowania. Nie zapomniano tu o turystach i osobach spragnionych wypoczynku na plaży, czy w cieniu sosnowych drzew. Centrum portowej Palmizany to duża marina, w której z powodzeniem można zacumować jacht. Doskonały wypoczynek można odnaleźć na pobliskiej plaży wyposażonej w doskonałą infrastrukturę turystyczną. W dobrze odsłoniętych zatokach nie będziemy narzekać na wiatr, a piękne, żwirowe i kamieniste plaże tworzą wspaniały, nadmorski krajobraz.

Wyspa Sveti Klement i jej wyjątkowa Palmizana to wyjątkowe miejsce, którego naturalne piękno wiele zyskało dzięki wysiłkom tutejszych mieszkańców. Wielka działalność rodziny Meneghello pozwoli nadać wyspie dodatkowego, lokalnego kolorytu, rozpoznawanego już w całej Chorwacji Jeżeli więc poszukujesz nie tylko zniewalających krajobrazów i wypoczynku, ale także zmysłowej uczty i artystycznych doznań, to Palmizana powinna być obowiązkowym punktem twojego chorwackiego, żeglarskiego rejsu.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Spokojne morze, cierpliwe oczekiwanie, cichy szum fal i każdorazowa ekscytacja po wyławianiu sieci – tak wyobrażamy sobie połowy rybaków na morzach bogatych w podwodne okazy. Czy tak wygląda codzienność poławiacza?...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 10 lipca 2017
Nurkowanie i snorkowanie dla wielu może być już przeżytkiem lub zwyczajnie się znudzić. Chociaż trudno sobie wyobrazić, że głębinowe wyprawy mogą kiedykolwiek przejść do lamusa, to nowe rozwiązania techniczne i...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 6 maja 2018
Nazywana najpiękniejszą wyspą w Grecji i chociaż ma dużą konkurencję, może spokojnie o to miano rywalizować. Korfu, bo o niej mowa, to miejsce literackich inspiracji, zniewalającego, naturalnego piękna, śródziemnego...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
136Ofert rejsów
18 689Mil morskich w ofercie
10 488Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
996Wolnych koi