rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Majorka: Torrent de Pareis
Ikona

Majorka: Torrent de Pareis

Mapa Majorka: Torrent de Pareis

Kraj:   Hiszpania

Akwen: Morze Balearskie

Ocena (4/5) :

Torrent de Pareis jest górskim potokiem i ogromnym wąwozem z malowniczą trasą spacerowo - turystyczną, biegnącą przez głęboki kanion, na brzegu Morza Balearskiego w Hiszpanii. Charakteryzuje się jaskiniami i małą plażą, a także imponującymi klifami i górzystymi terenami. Górski potok i wąwóz Torrent de Pareis przebiega w północnej części wyspy Majorka i położona jest na ujściu do zatoki Raco de Sa Vaca, na północny-wschód od portu Port de Sa Calobra. Wąwóz, port i zatoka przyciągają w to miejsce tłumy turystów, ze względu na kilka ciekawych atrakcji.

Do miejsca dostać się można od strony wody - rejsami po morzu, łódkami i jachtami, a także samochodem od strony lądu (można skorzystać z dostępnych w miastach Majorki wypożyczalni), dzięki asfaltowej bardzo charakterystycznej drodze. To właśnie pierwsza z atrakcji jaka czeka na turystów poruszających się po lądzie. Przez kilkanaście kilometrów ciągnie się górska droga o  nazwie - Nudo de la Corbata, co w tłumaczeniu oznacza Węzeł krawata. Droga jak wstążka wije się pod górę, i ostatecznie opada aż do brzegów morza. Trasa jest niebezpieczna i wymaga skupienia, ale warto ją pokonać i zobaczyć nie tylko jej trudność, ale także imponujące widoki z tak krętej perspektywy. Kiedy już dotrze się nad samą zatokę, czy od strony parkingu czy dopływając jachtem bądź statkiem do portu, można rozpocząć przygodę z Torrent de Pareis, czyli ogromnym wąwozem. Kanion ma ponad 8 kilometrów długości, a przy ujściu wąwozu do morza Naszym oczom ukazuje się obraz pionowych, ogromnych, strzelistych skał. Latem tłumy turystów przyjeżdżają na Majorkę, właśnie po to, by zobaczyć ten wyjątkowy krajobraz. Zimą wąwozem płynie górski potok, który uniemożliwia zwiedzanie wąwozu.

Atrakcją są tu także wykute w skałach tunele, którymi można przejść z parkingu do wąwozu i na plaże. Są nie tylko wąskie, ale także podświetlone, dzięki czemu każdy będzie czuł się w nich bezpiecznie. Tunele pozwalają również obserwować świat od wewnątrz, dzięki wykutym co pewien czas okiennicą - skalnym otworom. Wielu turystów, poza wąwozem, wybiera wypoczynek na plaży, korzystając z uroków jasno niebieskiej wody Morza Śródziemnego.

Warto przejść cały wąwóz i zobaczyć niesamowite skalne ściany, które raz się zwężają ku sobie, raz rozszerzają. Od czasu do czasu pojawia się  na nich delikatna, soczyście zielona roślinność czy prostopadłe wcięcia w kamieniach. Można spotkać na trasie kozice czy zrobić zdjęcia na licznych skałach, z perspektywą wąwozu w oddali, dotknąć żłobień i gładkich ścian, które  stworzyła natura i spływająca z gór woda zimą. Można także odkryć liczne jaskinie, a bliżej ujścia także płytkie fragmenty zastanej wody, tworzącej płytkie jeziora.

Na koniec przygody ze spacerem po niesamowitym wąwozie, warto udać się na tarasy widokowe wykonane z kamienia. Jedną z nich jest ścieżka łącząca wąwóz z parkingiem, gdzie przysiadając na ławeczce można obserwować całą zatokę. Punkt znajduje się przy ścianie skał, nad samą wodą. Na trasie do wąwozu wytyczonych jest kilka miejsc do siedzenia. Można usiąść także na licznych kamieniach, by nieco odpoczęły nogi, ale nie można przegapić tego co kryje dla Nas natura. 

Kanion podlega pod rezerwat przyrody, ale znaleźć tu można także kilka restauracji znajdujących się wzdłuż linii spacerowej, gdzie warto posilić się  przed lub po spacerowych wojażach po wąwozie. Im lepiej przygotujemy się na wycieczkę, tym lepsze wspomnienia z niej wyniesiemy. Potrzebne będą do tego porządne trekkingowe buty, zapas wody i dobra kondycja, dzięki której uda się przejść wąwóz w całości. Przyjazd do Torrent de Pareis lub przypłynięcie rejsem od strony zatoki będzie niezapomnianym przeżyciem. Takich obrazów stworzonych przez naturę i udostępnionych przez ludzi i dla ludzi nie da się pominąć.

Atrakcje w pobliżu
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Hiszpańskie Puerto de Soller inaczej nazywane Port de Soller, położony jest nad zatoką Badia de Soller przy Morzu Balearskim, w pobliżu wioski Sóller, w zachodniej części wyspy Majorka. Otoczony jest masywem górskim...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Serra de Tramuntana jest pasmem górskim na Wyspie Majorka, należącym do archipelagu Balearów, Na Morzu Śródziemnym od strony Morza Balearskiego. Zajmuje długość 90 km i 10 km szerokości, pokrywając całą zachodnio-północną...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Valldemossa  to niewielkie miasto na wyspie Majorka, położone na północ od stolicy wyspy - Palma de Mallorca, wśród gór Sierra de Tramuntana. Znajduje się w bliskiej odległości od Morza Balearskiego. Miasto położone...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
51Ofert rejsów
7 008Mil morskich w ofercie
3 933Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
373Wolnych koi